صفحه 10 از 37 نخستنخست ... 6 7 8 9 10 11 12 13 14 20 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 91 تا 100 , از مجموع 362
Like Tree1205تشکر

موضوع: عكس هاي ويرايش شده

كاربر بسیار فعال
    مقام اصلی ماگوشه خراباتست-خداش خیردهادآنکه این عمارت ک
    تشکر کرده
    1927

پیش فرض پاسخ: عكس هاي ويرايش شده

قسمت دوم از چگونگی محو پس زمینه
    قسمت اول بیشتر در مورد نحوه انتخاب با ابزارهای کمند و قلم و توضیح اینکه این ابزار ها برای انتخاب لبه های سخت بسیار مناسبند , بود و در پایان در مورد انتخاب توسط دستور
    Color Range...
    صجبت شد

در این قسمت بیشتر در مورد دیگر راههای انتخاب صحبت میکنیم.
    در انتهای قسمت قبل در مورد انتخاب پر های یک پرنده صحبت کردیم اما در اونجا تمام رنگ پرها سفید بودند و در واقع فقط کافی بود که ما فقط رنگ های سفید رو انتخاب کنیم
    اما به تصویر زیر نگاه کنید اگر قصد ما انتخاب و جدا کردن الیاف رشته مانند زیر باشه چه باید کرد.

در اینجا بر عکس عمل میکنیم . یعنی ابتدا به پس زمینه نگاه می کنیم که دارای رنگ یکپارچه است و باید ابتدا این رنگ رو انتخاب کنیم . پس بوسیله دستور
    Select / Color range ...
    کادر مکالمه رو باز میکنیم که همانگونه که قبلا هم دیدید دارای یک لغزنده و سه ابزار قطره چکان مانند برای انتخاب رنگ هاست
    قطره چکان ها رو من به این ترتیب نام گذاری میکنم
    رنگ بردار
    رنگ اضافه کن+
    رنگ کم کن-
    با ابزار رنگ بردار روی رنگ مورد نظر در عکس کلیک میکنیم که ما در این عکس قاعدتا روی رنگ مشکی کلیک می کنیم
    هشدار : نحوه انتخاب رنگ توسط ابزار رنگ بردار بستگی مستقیم به تنظیمات ابزار قطره چکان موجود در جعبه ابزار داره . یعنی اگر تنظیمات قطره چکان موجود در جعبه ابزار رو روی نمونه گیری از 5*5 پیکسل تنظیم کرده باشیم اونوقت ابزار رنگ بردار در کادر مکالمه Color range هم به چای نمونه گیری از تک پیکسل کلیک شده, نمونه گیری را از 5*5 پیکسل انجام خواهد داد
    پس این نکته رو به خاطر بسپارید و بدونید که ابزارهای فتوشاپ همگی به هم مرتبط هستند

خب ما روی رنگ مشکی کلیک کردیم و چون فقط و فقط یک رنگ یعنی رنگ مشکی انتخاب شده و قصد ما هم انتخاب فقط رنگ مشکی بوده پس دیگه با ابزار های رنگ اضافه کن و رنگ کم کن هیچ کاری نخواهیم داشت
    اما توضیح میدم که ابزار رنگ اضافه کن برای مواقعیست که میخواهیم تن رنگ های دیگه ای رو هم انتخاب کنیم و ابزار رنگ کم کن برای اینه که تن رنگ مورد نظر رو از رنگ های انتخاب شده خارج کنیم فقط دقت کنید که اگر فقط و فقط یک تن رنگ انتخاب شده باشه , اونوقت ابزار رنگ کم کن عملا از کار خواهد افتاد

بعد از انتخاب رنگ مشکی لغزنده موجود در کادر مکالمه رو تا قسمت های بالا یعنی حدود 200 بالا ببرید تا تقریبا رنگ مشکی موجود در عکس انتخاب بشه و سپس کادر مکالمه رو ok کنید

خب انتخاب انجام میشه و رنگ مشکی انتخاب میشه . ولی ما رنگ مشکی رو که نمی خوایم . در واقع ما اون یکی رنگ ها یعنی سفید و زرد رو میخوایم . بنابر این باید انتخابمون رو برعکس کنیم .پس با زدن کلید های
    Shift + Ctrl + I
    انتخاب رو ابتدا برعکس میکنیم و سپس با زدن کلید های
    Ctrl + J
    قسمت های انتخاب شده رو در یک لایه دیگر قرار میدیم

پس تا به حال باید دو لایه داشته باشیم لایه اول یعنی لایه اصلی رو با برداشتن چشم لایه در پالت لایه ها ناپیدا می کنیم تا فقط لایه بالایی دیده بشه .مطابق شکل بالا . برای دید بهتر یک لایه زیر این لایه ایجاد میکنیم و با رنگ مشکی پرش میکنیم تا انتخاب ما دیده بشه. عکس شما باید شبیه عکس زیر باشه

اگر خوب دقت کنید می بینید که در انتخابی که ما انجام دادیم کمی گسترش رشته های سفید و زرد , کمتر شده . یعنی تو عکس اولیه رشته های سفید و زرد , گسترش بیشتری داشتند ولی بعد از انتخاب کمی از این گسترش ناپدید شده برای تصحیح این موضوع میتونید لایه بالایی رو چند بار
    Duplicate
    کنید تا روی هم بیافتند و اثر رو شنایی الیاف سفید و زرد که روی هم می افتند موجب گسترش دو باره این الیاف میشند

ولی باز هم مشکلی که در این کار وجود داره , برگشت دوباره رنگ مشکیه , مخصوصا اگر بخواهیم این جسم الیاف مانند رو در یک پس زمینه سفید به کار ببریم

که در این موقعیت ها سعی میکنیم از مد های آمیختگی و یا ابزرهای
    Image/ Adjaustment / Selective Color...
    و یا
    Image / Adjustments / Hue-Saturation
    و یا ... استفاده کنیم
    در عکس پائین من از دستور
    Image/ Adjaustment / Selective Color...
    استفاده کردم و در کادر مکالمه اون , رنگ مشکی رو از میان رنگ های بالا انتخاب کردم و پائین ترین لغزنده یعنی مشکی رو در پائین ترین درجه قرار دادم

فکر میکنم کمی سخت شد. نه؟
    اما نه زیاد. به هر حال قسمت انتخاب ,مهمترین قسمت فتوشاپه و میتونم بگم تمام قدم های بعدی شما بر مبنای این مرحله یعنی انتخاب کردن برداشته میشه

ابزار دیگه ای که برای انتخاب لبه های سخت تا نیمه سخت و نیز لبه های پرز دار بسیار کاراست در واقع فیلتر
    Extract
    است. در به کار گیری این فیلتر باید کمی هوشمندانه عمل کنید. همانگونه که آقای روشن لطف کردند توضیح قسمت های این فیلتر قبلا در سایت وجود داشته اما چند نکته رو در رابطه با این ابزار بهتون میگم
    نحوه انتخاب کردن و کشیدن ماژیک بسیار بسیار مهمه. به عکس زیر نگاه کنید

جدا کردن موهای این دخترک از پس زمینه در وحله اول بسیار غیر ممکن نشون میده اما وقتی ابزاری به نام استخراج وجود داره نباید چنین چیزی شما رو نگران کنه . من برای راحت شده کار فقط قسمتی از موها رو انتخاب میکن و نحوه استخراج اون رو به شما میگم. یعنی فقط قسمت زیر

فیلتر استخراج رو از مسیر
    Filters / Extract
    اجرا میکنم . به چگونگی کشیدن ماژیک توسط من خوب دقت کنید .

اون قسمتهایی از مو که در داخل پس زمینه مواج شدند تمامشون بوسیله ماژیک انتخاب میشن اما کشیدن ماژیک رو تا جایی ادامه میدم که به رنگ روشن و طبیعی مو برسم و بعد از اون رو دیگه ماژیک نمیکشم. ماژیک کشیدن رو دورتا دور سوژه ادامه میدم و داخل اون رو با سطل رنگ پر کرده و کادر رو
    OK
    میکنم نتیجه کاملا راضی کننده است

هر چند برای طبیعی تر به نظر رسیدن نیاز مند کار با ابزار Smodge و یا ابزار های انتخاب رنگ هستیم.

میبینید , انتخاب کردن زیاد هم کار ساده ای نیست. در نظر بگیرید که برای برخی موضوعات هیچ یک از روش های فوق کارایی نخواهند داشت و گاهی مجبوریم عکس رو باز سازی کنیم

میدونم که این پست اصلا جذابیت نداشت ولی باید بگم قسمت اعظم فتوشاپ اینگونه است و فقط در مراحل آخر کار جذابیت ها یکی یکی خودشونو نشون میدن

قسمت دوم رو همین جا تموم میکنم . در قسمت بعدی در مورد اصل موضوع یعنی محو سازی پس زمینه بیشتر بحث میکنیم
    Hwt، bf ، EHSAN2 و 4 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر فعال Kourosh Kahal آواتار ها
    تشکر کرده
    9817

ببخشید که اینو میپرسم شاید خیلی ابتدایی به نظر برسه من نمیتونم توی صفحه عکس بگذارم فقط میتونم attach کنم ولی بقیه دوستان عکسهارو حتی با سایز بزرگ هم قرار میدن
    لطفا راهنمایی کنید
    احمق را موافق حماقتش جواب مده مبادا تو نیز مانند او بشوی.
    احمق را موافق حماقتش جواب بده مبادا خویشتن را حکیم بشمارد.

كاربر بسیار فعال
    تشکر کرده
    1927

محیط فروم چون بر پایه متن استواره به شما اجازه قرار دادن عکس به طور مستقیم رو نمیده
    در واقع شما باید یک میزبان برای نگه داری عکس هاتون پیدا کنید و بعد آدرس عکس ها رو در پست هاتون قرار بدید

مثلا من این عکس ها رو در سایت
    http://www.filehigh.com/
    قرار دادم و بعد آدرس اونها رو با استفاده از دکمه قرار دادن عکس هنگام نوشتن پست , اینجا قرار دادم

هر چند این یک ضعف محسوب میشه اما به خاطر پهنای باند محدود هم از طرف سرور و هم از طرف کاربر لذا فقط به شما اجازه الحاق عکس داده شده . در بسیاری از فروم های خارجی شما اجازه قرار دادن عکس با هر اندازه ای رو روی خود سایت دارید

كاربر بسیار فعال
    تشکر کرده
    1927

قسمت سوم از چگونگی محو پس زمینه

در دو قسمت قبلی در مورد نحوه انتخاب اجسام کمی صحبت کردیم
    در این قسمت در مورد نحوه محو پس زمینه که به ما کمی عمق میدان میده صحبت میکنیم .

در این پست یکی از روش های متداول که عینا از یک سایت آمریکایی گرفتم , شرح میدم و معایب این روش رو به شما گوشزد میکنم .
    در پست بعدی روش خودم رو به شما خواهم گفت

ایجاد عمق میدان بروش دوستم
    Man1c
    از سایت BIO

با ترکیب بندی و شرایط نوری خوب , سوژه ما در یک عکس میتونه کاملا برجسته و خوب به نظر برسه به طوری که نگاه بیننده رو فورا به سمت خودش بکشه . اما اگر سوژه کاملا واضح نباشه یا پس زمینه خیلی پر زرق و برق باشه اونوقت چه باید کرد

گام اول : عکس موجود رو با هر فرمت و اندازه ای که هست در فتوشاپ باز کنید. بهترین حالت مربوط به عکس های بزرگی است که سوژه در اونها کاملا واضح و در واقع در فوکوس کامل باشه
    مثل عکس زیر که در اون گل کاملا برجسته و در فوکوسه, اما پس زمینه اون هم بسیار شلوغه

گام دوم : ابزار کمند مغناطیسی رو بردارید و دور تا دور سوژه مورد نظرتون رو انتخاب کنید
    ابزار کمند مغناطیسی به طور اتوماتیک لبه های سوژه را شناسایی کرده و نقاط کنترلی رو در اطراف سوژه قرار میده. هنگامی که این ابزار انتخاب شده با فشار دادن کلیک ماوس میتونید یک نقطه کنترلی رو به طور دستی هم ایجاد کنید و اگر یک نقطه کنترلی در مکان نادرست قرار گرفت با دکمه
    BackSpace
    میتونید اون نقطه کنترلی رو پاک کنید
    ( مخصوصا وقتی که هنگام انتخاب عطسه میکنید ;))

نکته : اگر مشتاق کنترل بهتر در هنگام انتخاب هستید میتونید از ابزارهای کمند چند ضلعی یا حتی خود کمند استفاده کنید ولی این ابزارهانیاز به مهارت بیشتری دارند

گام سوم: وقتی کارتان با ابزار کمند مغناطیسی به انتها رسید روی اولین نقطه انتخاب کلیک کنید تا انتخاب شما بسته بشه . حالا شما میتونید در اطراف سوژه انتخاب خودتون رو ببینید که اصطلاحا به اون رقص مورچه ها میگن
    چون هدف ما محو پس زمینه است بنابراین با انتخاب دستور
    Select / Inverse
    فضای انتخاب شده رو برعکس میکنیم تا پس زمینه انتخاب بشه

گام چهارم : حالا که پس زمینه ما انتخاب شده میتونیم با استفاده از دستور
    Filters / Blur / Guassian Blur
    پس زمینه رو محو کنیم. فقط کافیه لغزنده مربوط به شعاع محو سازی رو اونقدر افزایش بدید تا به حالت مورد نظرتون برسید.حالا با انتخاب دستور
    Select / Deselect
    انتخاب رو خاموش کنید و نتایج کارتون رو تحسین کنید

==================================

خوب این آموزشی بود که
    Man1c
    ارائه کرده بود ولی عیب کار در تصویر نهایی کاملا مشهوده. لبه های گل کاملا دارای آشفتگی رنگی شده و اگر میخواست که محو سازی رو بیشتر انجام بده اونوقت این آشفتگی رنگی در اطراف گل بیشتر و بیشتر میشد.
    اگر من میخواستم پس زمینه چنین عکسی رو حتی به صورت اغراق آمیز محو کنم عکسی به صورت زیر بدست میاوردم. آیا شما هیچ آشفتگی رنگی در اطراف لبه های گل می بینید ؟

مخصوصا به لبه برگهای سبز در هر دو تصویر نگاه کنید

ضمن اینکه شما نمیتونید در روش
    Man1C
    به عکس زیر برسید

قسمت سوم اینجا به پایان میرسه . در قسمت بعدی من روش خودم رو شرح خواهم داد
    EHSAN2 و Mohammad.d تشکر می‌کنند.

كاربر آشنا Mohammad.d آواتار ها
    تشکر کرده
    67

سلام
    دلباز جان مثل همیشه فوق العاده بود :biggrin:
    منتظر آموزش مرحله سوم شما هستیم :rolleyes:
    چه میهمانان بی درد سری هستند مردگان ، نه به دستی ظرفی را چرک میکنند ، نه به حرفی دلی را آلوده ، تنها به شمعی قانعند و اندکی سکوت ...

حسین پناهی

كاربر بسیار فعال
    تشکر کرده
    1927

قسمت چهارم از چگونگی محو پس زمینه

با نحوه انتخاب سوژه ها کمی آشنا شدیم . هر چند برای اطمینان از موفقیت نیاز به تلاش و تمرین بیشتر داریم
    عکس زیر رو در نظر بگیرید که قبلا هم اونو اینجا به عنوان عکس قبل از ویرایش قرار دادم

گام اول : به عکستون باید خوب نگاه کنید و ببینید چه عناصری در اون به نظر شما زائده و چه موضوعات در اون باید واضح باشه. تو عکس بالا مشخصه که هدف من نشون دادن گردو ها بوده . اما آیا باید شاخه ها و برگهای اون رو هم به طور واضح نشون بدم یا باید محوشون کنم
    من تصمیم گرفتم که موضوعاتی رو که با عدد مشخص کردم نگه دارم و بقیه موضوعات رو محو کنم

حالا چطور سوژه های انتخابی خودم رو انتخاب کنم.با یک نگاه ساده متوجه میشم که میتونم شاخه ها رو با ابزار های کمند یا قلم انتخاب کنم اما گردو ها چون اطرافشون پرز وجود داره بنابراین باید از فیلتر استخراج استفاده کنم. از اون جا که منم مثل شما حوصله کار زیادی ندارم تصمیم میگیرم تمام موضوعاتم رو با فیلتر استخراج جداکنم

اما اما اما
    نکته از همین جا آغاز میشه
    من فوری فیلتر استخراج رو اجرا نمیکنم بلکه ابتدا از لایه اصلی یک
    Duplicate
    تهیه می کنم به این صورت که در پالت لایه ها روی نام لایه اصلی کلیک سمت راست میکنم و گزینه
    Duplicate layer ...
    رو انتخاب میکنم و در کادر باز شده نام لایه رو
    Extract
    میگذاریم و ok
    میکنم تا یک لایه جدید از لایه اصلی ایجاد بشه. پس تا اینجا شما دو لایه خواهید داشت . شبیه شکل زیر

گام دوم : در حالیکه لایه بالایی یعنی لایه
    Extract
    فعاله فیلتر
    Filters / Extract
    رو اجرا می کنیم . سعی کنید از یک قلموی کوچک برای کشیدن ماژیک استفاده کنید به اندازه ماژیک و نحوه کشیدن اون در بعضی از قسمتهای زیر توجه کنید

من عمدا رنگ ماژیک رو تغییر دادن تا شما بهتر بتونید نحوه کشیدن ماژیک رو ببینید. پس از اینکه دور تا دور موضوع رو با ماژیک مشخص کردید با سطل رنگ اونو پر کرده و روی
    Ok
    کلیک میکنیم.
    ممکنه در نگاه اول چیزی رو نبینید ولی اگر لایه پائینی یعنی عکس اصلی رو ناپیدا کنیم اونوقت میشه دید که مناطق استخراج شده چطور به نظر میرسند. برای اینکه قسمت های استخراجی بهتر دیده بشند من یک لایه زیر لایه
    Extract
    ایجاد کردم و اونو با رنگ مشکی پر کردم . مثل عکس زیر

همونطور که شما هم میبینید فیلتر Extract در بعضی جاها خوب عمل نکرده و ما باید با دو ابزار یعنی پاک کن و قلموی سابقه این مشکلات رو برطرف کنیم به این ترتیب که ابتدا عکس رو چند برابر بزرگتر می کنیم و قسمت های اضافی رو با پاک کن پاک میکنیم ولی اگر قسمت هایی از سوژه اشتباهی از بین رفته بود ابتدا قلموی سابقه
    Hisoty Brush
    رو برمیداریم و در پالت تاریخچه مطابق شکل زیر مرحله قبل از فیلتر
    Extract
    رو انتخاب میکنیم

و بعد با قلموی سابقه روی قسمتهایی که اشتباها توسط فیلتر استخراج حذف شده بود , میکشیم
    به صورت زیر

به هر حال پس از پاک سازی مناطق اضافه و بعد از برگرداندن مناطق پاک شده میتونیم اون لایه مشکی اضافه رو که در زیر لایه
    Extract
    بود رو پاک کنیم تا فقط همون دو لایه اولیه باقی بمونه

گام سوم : حالا به مرحله حساس میرسیم . ابتدا لایه اول یعنی لایه
    Background
    رو با کلیک روی آن فعال میکنیم مثل شکل زیر

سپس دکمه
    CTRL
    رو نگه داشته و روی لایه بالایی یعنی لایه
    Extract
    کلیک میکنیم تا دور سوژه انتخابی ما دومرتبه انتخاب بشه
    به شکل زیر

سپس دستور
    Select / modify / Expand
    رو اجرا کرده و در کادر مکالمه باز شده عدد 1 یا 2 را وارد می کنیم که مقدار این عدد ها بستگی به اندازه کار ما داره . برای این عکس عدد 1 کافیه ولی برای عکس های 6 مگاپیکسلی و حول و حوش اون عدد 2 رو وارد کنید
    به این ترتیب ناحیه انتخابی شما به اندازه یک واحد از دور سوژه شما دور تر میشه

خب حالا با زدن دکمه های
    CTRL + Shift + I
    انتخاب رو برعکس میکنیم

با زدن کلید
    CTRL + J
    انتخاب رو در لایه جدیدی کپی میکنیم

حالا باید شکل لایه های شما به صورت زیر دراومده باشه

روی نام این لایه وسطی یعنی لایه
    Layer1
    کلیک راست میکنیم و گزینه
    Duplicate
    رو انتخاب میکنیم و در کادر باز شده نام لایه جدید رو
    Layer2
    میذاریم و کادر رو تائید می کنیم

شکل لایه های شما باید به صورت زیر باشه

از اینجا به بعد باید روی لایه های 1 و 2 که در واقع دو لایه وسطی ما هستند از فیلتر
    استفاده کنیم اما مقدار استفاده از این فیلتر برای لایه 2 کمتر و برای لایه 1 بیشتر خواهد بود
    از طرفی مقدار استفاده از این فیلتر بستگی مستقیم با اندازه کار شما و اینکه چقدر خواهان محو سازی هستید , داره

من دراینجا ابتدا لایه 2 رو انتخاب کردم و فیلتر
    رو اجرا کرده و مقدار شعاع محو سازی رو روی 5 گذاشتم

سپس لایه 1 رو انتخاب کردم و فیلتر مربوطه را اجرا و میزان شعاع محو سازی رو روی 17 گذاشتم

سپس لایه Background
    را اجرا و فپباز هم فیلتر مربوطه را اجرا و محو سازی رو روی 2 گذاشتم

به این ترتیب عکسی شبیه عکس زیر خواهیم داشت

پس زمینه تا اندازه دلخواه محو شد هر چند میشد کمتر یا بیشتر از این هم محو سازی رو انجام داد که این بستگی به نظر شما داره
    .
    فعلا تا همین جا فکر میکنم بس باشه ولی برای رسیدن به عکس زیر باید مراحل بیشتری طی بشه

برای تمرین میتونید روی عکس زیر کار کنید

Walnut
    kamyar، EHSAN2، AliMohammadi و 5 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر همراه AliMohammadi آواتار ها
    تشکر کرده
    1567

سلام...
    جناب دلباز عزيز ممنون...مي*خواستم بدونم شما براي كنترل pointer از چه وسيله*اي استفاده ميكنيد؟(موس، قلم و ...)...يا كلا" كساني كه كارشان گرافيك است چطور؟...
    علی محمدی

كاربر بسیار فعال
    تشکر کرده
    1927

نقل قول نوشته اصلی توسط AliMohammadi نمایش پست ها
    سلام...
    جناب دلباز عزيز ممنون...مي*خواستم بدونم شما براي كنترل pointer از چه وسيله*اي استفاده ميكنيد؟(موس، قلم و ...)...يا كلا" كساني كه كارشان گرافيك است چطور؟...
    علی آقا , با ماوس . هر چند نیاز به قلم نوری هم احساس میشه
    اما در مورد گرافیست های حرفه ای حداقل اونجور که من تو فیلم ها و مجله های آموزشی دیدم همه با قلم کار می کردند اونهم با چند نوع قلم به همراه برنامه های اختصاصی که قادر به کنترل میزان فشار قلم هم بودند
    AliMohammadi تشکر می‌کند.

كاربر بسیار فعال ajjadesa آواتار ها
    تشکر کرده
    2486

ممنون دلباز جان اموزش خوبی بود
    اول فکر میکنم نیاز زدن به یه تاپیک اموزشی فتوشاپ لازم باشه بعد مدیران این آموزش ها را منتقل کنن تا همه استفاده کنن چون الان عنوان به این اموزش ها نمی خوره خیلی ها تو تاپیک نمی یان اما اگه مثلا یه تاپیک به اسم اموزش فتوشاپ بشه خیلی ها میرن توش
    بعد دلباز جان این عکس

تا این

به قول مسعود قدیری زمین تا زیرزمین فاصله است اگه زحمت بکشی مراحل که طی شده تا عکس به شکل نهایی برسه را بگی ممنون میشم
    سجاد عبدالهی
    Canon EOS 5D Mark II/Canon EF 24-105mm f/4 L IS USM/Canon EF 50mm f/1.4 USM /Canon EF 180mm f/3.5 L USM Macro /Sigma 12-24mm f/4.5-5.6 EX DG

كاربر بسیار فعال
    تشکر کرده
    1927

چشم سجاد جان . به قسمت مد های آمیختگی و کنترل اوها که رسیدیم بهش اشاره میکنم. هر چند شما باید بتونید روش های به کار برده شده رو حدس بزنید

صفحه 10 از 37 نخستنخست ... 6 7 8 9 10 11 12 13 14 20 ... آخرینآخرین